Відзначення 170-ї річниці від дня скасування панщини в селі Чернятин
16 травня 2018 року, в селі Чернятин, відбулось відзначення 170-ї річниці від дня скасування панщини. В 1848 році, у зв’язку з революційними подіями, які відомі, як «Весна народів», змусили Австрійський уряд підписати указ «Про скасування панщини».
На честь цієї події в Чернятині у 1849 році встановлено хрест-пам’ятник. Щороку 16 травня в церкві відправлялася Служба Божа, бо цей день вважався святковим. Після молитви за померлих своїх предків, що гинули в тяжкім ярмі панщини, розпочинали забаву. Від сполудня до темної ночі селяни веселилися, співали і танцювали, грали музики.
В цей день настоятель церкви Успіння Пресвятої Богородиці, отець Михайло, відслужив Молебень до Пресвятої Богородиці у каплиці Покрови Божої Матері, що знаходиться в приміщенні Чернятинської школи. Після чого отець Михайло разом з усіма присутніми відправили панахиду біля пам’ятного Хреста панщині, що знаходиться на території школи. Також учні школи влаштували свято топтання панщини. Читали вірші, співали українські народні пісні про панщину. Фольклорний ансамбль «Криниця» (керівник – Маліглова О. Д.) заспівав старовинну гаївку про панщину, яку ще й до сьогодні співають у Великодні свята біля церкви:
Зозуленько ти сивенька, закуй же нам веселенько,
Ей гу, у-га-га, закуй же нам веселенько.
Чомусь тоді не кувала, як панщина дякувала.
Ей гу, у-га-га, як панщина дякувала.
Там на дворі жовта бляха, не бійтеся дівки ляха.
Ей гу, у-га-га, не бійтеся дівки ляха.
Ані ляха, ані пана, вже панщина скасована.
Ей гу, у-га-га, вже панщина скасована…
Свято топтання панщини завершилося українськими народними танцями. Саме в Галичині одним із найважливіших днів, яке урочисто відзначали до середини ХХ століття, було свято «Скасування панщини».
Ми повинні знати і не забувати історію рідного краю, а також примножувати традиції українського народу.